Vysshaya Liga
Belarus

Vysshaya Liga

Choose a season:
Standings
# Team G W D L G GD PT Form Next
Vysshaya Liga
1 BATE Borisov BATE Borisov 26 15 5 6 56:30 26 50 W
Neman Grodno Neman Grodno
23.08.20 0 : 2 WIN
BATE Borisov BATE Borisov
W
BATE Borisov BATE Borisov
12.09.20 5 : 2 WIN
Smolevichi Smolevichi
W
Slutsk Slutsk
20.09.20 1 : 3 WIN
BATE Borisov BATE Borisov
L
BATE Borisov BATE Borisov
26.09.20 2 : 4 LOSS
FC Dinamo Brest FC Dinamo Brest
D
Isloch Isloch
18.10.20 2 : 2 DRAW
BATE Borisov BATE Borisov
Vitebsk
2 Neman Grodno Neman Grodno 26 14 5 7 34:23 11 47 L
Minsk Minsk
29.08.20 4 : 3 LOSS
Neman Grodno Neman Grodno
W
Rukh Brest Rukh Brest
12.09.20 2 : 3 WIN
Neman Grodno Neman Grodno
W
Neman Grodno Neman Grodno
18.09.20 2 : 0 WIN
Minsk Minsk
W
Torpedo-BelAZ Torpedo-BelAZ
26.09.20 0 : 1 WIN
Neman Grodno Neman Grodno
L
Neman Grodno Neman Grodno
17.10.20 0 : 1 LOSS
Gorodeya Gorodeya
Slavia-Mozyr
3 Shakhtyor Soligorsk Shakhtyor Soligorsk 25 13 7 5 43:15 28 46 W
Shakhtyor Soligorsk Shakhtyor Soligorsk
06.08.20 1 : 0 WIN
FC Dinamo Brest FC Dinamo Brest
L
Isloch Isloch
21.08.20 4 : 2 LOSS
Shakhtyor Soligorsk Shakhtyor Soligorsk
W
Shakhtyor Soligorsk Shakhtyor Soligorsk
12.09.20 5 : 0 WIN
Vitebsk Vitebsk
L
Slavia-Mozyr Slavia-Mozyr
20.09.20 1 : 0 LOSS
Shakhtyor Soligorsk Shakhtyor Soligorsk
L
Shakhtyor Soligorsk Shakhtyor Soligorsk
18.10.20 0 : 1 LOSS
Dinamo Minsk Dinamo Minsk
Energetik-BGU
4 FC Dinamo Brest FC Dinamo Brest 25 14 2 9 51:33 18 44 W
Dinamo Minsk Dinamo Minsk
12.09.20 2 : 4 WIN
FC Dinamo Brest FC Dinamo Brest
W
FC Dinamo Brest FC Dinamo Brest
19.09.20 2 : 1 WIN
Energetik-BGU Energetik-BGU
W
BATE Borisov BATE Borisov
26.09.20 2 : 4 WIN
FC Dinamo Brest FC Dinamo Brest
W
FC Dinamo Brest FC Dinamo Brest
18.10.20 5 : 2 WIN
Rukh Brest Rukh Brest
W
FC Dinamo Brest FC Dinamo Brest
22.10.20 3 : 1 WIN
Slutsk Slutsk
Slutsk
5 Torpedo-BelAZ Torpedo-BelAZ 26 12 8 6 43:32 11 44 D
Torpedo-BelAZ Torpedo-BelAZ
23.08.20 1 : 1 DRAW
Minsk Minsk
W
Torpedo-BelAZ Torpedo-BelAZ
13.09.20 4 : 2 WIN
Slavia-Mozyr Slavia-Mozyr
W
Gorodeya Gorodeya
19.09.20 1 : 3 WIN
Torpedo-BelAZ Torpedo-BelAZ
L
Torpedo-BelAZ Torpedo-BelAZ
26.09.20 0 : 1 LOSS
Neman Grodno Neman Grodno
W
Smolevichi Smolevichi
18.10.20 1 : 4 WIN
Torpedo-BelAZ Torpedo-BelAZ
Slutsk
6 Isloch Isloch 26 13 4 9 41:37 4 43 W
Isloch Isloch
21.08.20 4 : 2 WIN
Shakhtyor Soligorsk Shakhtyor Soligorsk
W
Belshina Bobruisk Belshina Bobruisk
13.09.20 2 : 3 WIN
Isloch Isloch
W
Isloch Isloch
20.09.20 2 : 1 WIN
Dinamo Minsk Dinamo Minsk
D
Energetik-BGU Energetik-BGU
26.09.20 1 : 1 DRAW
Isloch Isloch
D
Isloch Isloch
18.10.20 2 : 2 DRAW
BATE Borisov BATE Borisov
Rukh Brest
7 Dinamo Minsk Dinamo Minsk 26 13 3 10 31:22 9 42 L
Dinamo Minsk Dinamo Minsk
12.09.20 2 : 4 LOSS
FC Dinamo Brest FC Dinamo Brest
L
Isloch Isloch
20.09.20 2 : 1 LOSS
Dinamo Minsk Dinamo Minsk
W
Dinamo Minsk Dinamo Minsk
27.09.20 1 : 0 WIN
Vitebsk Vitebsk
W
Dinamo Minsk Dinamo Minsk
02.10.20 2 : 1 WIN
Smolevichi Smolevichi
W
Shakhtyor Soligorsk Shakhtyor Soligorsk
18.10.20 0 : 1 WIN
Dinamo Minsk Dinamo Minsk
Belshina Bobruisk
8 Rukh Brest Rukh Brest 26 10 9 7 48:32 16 39 W
Gorodeya Gorodeya
22.08.20 1 : 3 WIN
Rukh Brest Rukh Brest
L
Rukh Brest Rukh Brest
12.09.20 2 : 3 LOSS
Neman Grodno Neman Grodno
W
Smolevichi Smolevichi
18.09.20 0 : 6 WIN
Rukh Brest Rukh Brest
W
Rukh Brest Rukh Brest
27.09.20 5 : 0 WIN
Slutsk Slutsk
L
FC Dinamo Brest FC Dinamo Brest
18.10.20 5 : 2 LOSS
Rukh Brest Rukh Brest
Isloch
9 Energetik-BGU Energetik-BGU 25 10 5 10 34:36 -2 35 D
Energetik-BGU Energetik-BGU
08.08.20 1 : 1 DRAW
Neman Grodno Neman Grodno
W
Energetik-BGU Energetik-BGU
22.08.20 4 : 1 WIN
Smolevichi Smolevichi
L
FC Dinamo Brest FC Dinamo Brest
19.09.20 2 : 1 LOSS
Energetik-BGU Energetik-BGU
D
Energetik-BGU Energetik-BGU
26.09.20 1 : 1 DRAW
Isloch Isloch
L
Vitebsk Vitebsk
17.10.20 1 : 0 LOSS
Energetik-BGU Energetik-BGU
Shakhtyor Soligorsk
10 Vitebsk Vitebsk 26 8 10 8 25:30 -5 34 D
Slavia-Mozyr Slavia-Mozyr
23.08.20 1 : 1 DRAW
Vitebsk Vitebsk
L
Shakhtyor Soligorsk Shakhtyor Soligorsk
12.09.20 5 : 0 LOSS
Vitebsk Vitebsk
D
Vitebsk Vitebsk
19.09.20 1 : 1 DRAW
Belshina Bobruisk Belshina Bobruisk
L
Dinamo Minsk Dinamo Minsk
27.09.20 1 : 0 LOSS
Vitebsk Vitebsk
W
Vitebsk Vitebsk
17.10.20 1 : 0 WIN
Energetik-BGU Energetik-BGU
BATE Borisov
11 Minsk Minsk 26 10 4 12 36:46 -10 34 L
Neman Grodno Neman Grodno
18.09.20 2 : 0 LOSS
Minsk Minsk
W
Smolevichi Smolevichi
23.09.20 0 : 4 WIN
Minsk Minsk
W
Minsk Minsk
28.09.20 2 : 1 WIN
Smolevichi Smolevichi
L
Slutsk Slutsk
16.10.20 2 : 1 LOSS
Minsk Minsk
W
Minsk Minsk
21.10.20 2 : 1 WIN
Slavia-Mozyr Slavia-Mozyr
FC Dinamo Brest
12 Slavia-Mozyr Slavia-Mozyr 24 7 7 10 32:44 -12 28 D
Slavia-Mozyr Slavia-Mozyr
23.08.20 1 : 1 DRAW
Vitebsk Vitebsk
L
Torpedo-BelAZ Torpedo-BelAZ
13.09.20 4 : 2 LOSS
Slavia-Mozyr Slavia-Mozyr
W
Slavia-Mozyr Slavia-Mozyr
20.09.20 1 : 0 WIN
Shakhtyor Soligorsk Shakhtyor Soligorsk
D
Gorodeya Gorodeya
26.09.20 1 : 1 DRAW
Slavia-Mozyr Slavia-Mozyr
L
Minsk Minsk
21.10.20 2 : 1 LOSS
Slavia-Mozyr Slavia-Mozyr
Neman Grodno
13 Gorodeya Gorodeya 26 6 6 14 22:42 -20 24 L
Gorodeya Gorodeya
22.08.20 1 : 3 LOSS
Rukh Brest Rukh Brest
L
Minsk Minsk
11.09.20 3 : 0 LOSS
Gorodeya Gorodeya
L
Gorodeya Gorodeya
19.09.20 1 : 3 LOSS
Torpedo-BelAZ Torpedo-BelAZ
D
Gorodeya Gorodeya
26.09.20 1 : 1 DRAW
Slavia-Mozyr Slavia-Mozyr
W
Neman Grodno Neman Grodno
17.10.20 0 : 1 WIN
Gorodeya Gorodeya
Smolevichi
14 Slutsk Slutsk 25 7 3 15 28:49 -21 24 L
Slutsk Slutsk
21.08.20 1 : 2 LOSS
Dinamo Minsk Dinamo Minsk
L
Slutsk Slutsk
20.09.20 1 : 3 LOSS
BATE Borisov BATE Borisov
L
Rukh Brest Rukh Brest
27.09.20 5 : 0 LOSS
Slutsk Slutsk
W
Slutsk Slutsk
16.10.20 2 : 1 WIN
Minsk Minsk
L
FC Dinamo Brest FC Dinamo Brest
22.10.20 3 : 1 LOSS
Slutsk Slutsk
FC Dinamo Brest
15 Belshina Bobruisk Belshina Bobruisk 24 5 5 14 27:45 -18 20 W
Smolevichi Smolevichi
01.08.20 0 : 3 WIN
Belshina Bobruisk Belshina Bobruisk
W
Belshina Bobruisk Belshina Bobruisk
06.08.20 4 : 2 WIN
Slutsk Slutsk
W
FC Dinamo Brest FC Dinamo Brest
21.08.20 1 : 2 WIN
Belshina Bobruisk Belshina Bobruisk
L
Belshina Bobruisk Belshina Bobruisk
13.09.20 2 : 3 LOSS
Isloch Isloch
D
Vitebsk Vitebsk
19.09.20 1 : 1 DRAW
Belshina Bobruisk Belshina Bobruisk
Dinamo Minsk
16 Smolevichi Smolevichi 26 3 5 18 26:61 -35 14 L
Smolevichi Smolevichi
18.09.20 0 : 6 LOSS
Rukh Brest Rukh Brest
L
Smolevichi Smolevichi
23.09.20 0 : 4 LOSS
Minsk Minsk
L
Minsk Minsk
28.09.20 2 : 1 LOSS
Smolevichi Smolevichi
L
Dinamo Minsk Dinamo Minsk
02.10.20 2 : 1 LOSS
Smolevichi Smolevichi
L
Smolevichi Smolevichi
18.10.20 1 : 4 LOSS
Torpedo-BelAZ Torpedo-BelAZ
Gorodeya
Champions League Qualification
Conference League Qualification
Relegation Playoffs
Relegation
Show more


Vysshaya Liga championship organized by Belarus. League participants: 16 participating teams. At the moment the best teams in league are as follows:
BATE Borisov - 50 points, 15 triumphs, 6 no-point matches, 5 draws.
Neman Grodno - 47 points, 14 triumphs, 7 losses, 5 draws.
Shakhtyor Soligorsk - 46 points, 13 won matches, 5 lost matches, 7 draws.

On 777score.pk portal you can have constant access to football schedule and Vysshaya Liga (Belarus) live matches.

Schedule of following matches - Vysshaya Liga (Belarus):
Gorodeya - Smolevichi (24.10.2020 07:30)
BATE Borisov - Vitebsk (24.10.2020 09:30)
Dinamo Minsk - Belshina Bobruisk (24.10.2020 11:30)

Follow Vysshaya Liga (Belarus) live standings, discover match results, team statistics quickly and watch football online at 777score.pk.